Biblioteka szkolna funkcjonuje w dwóch budynkach:

• Budynek główny klasy 4-8:  ul. Przedwiośnie 2

W budynku głównym Biblioteka składa się z czterech pomieszczeń - dużej przestronnej czytelni, wypożyczalni i dwóch magazynów. W czytelni przygotowanych jest 25 miejsc dla czytelników korzystających z księgozbioru podręcznego oraz 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. W czytelni odbywają się zajęcia  biblioteczne i  imprezy promujące czytelnictwo oraz inne wydarzenia szkolne. Ponadto uczniowie  mogą skorzystać z urządzenia wielofunkcyjnego (skaner, drukarka, kopiarka) oraz telewizora i odtwarzacza DV.

• Budynek  klasy  1-3 B: ul. Jedności 35

W budynku drugim Biblioteka składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni, a zarazem miejsca pracy bibliotekarza oraz małej czytelni ze stanowiskiem komputerowym i dostępem do Internetu. Dla najmłodszych uczniów szkoły przygotowano kącik malucha oraz kącik książki z dużymi literami. W wolnym czasie dzieci mogą skorzystać z gier planszowych zgromadzonych w bibliotece.

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ:

Ze względu na sytuację epidemiczną oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa uczniowie mogą korzystać indywidualnie z biblioteki szkolnej zgodnie z nowym Regulaminem Organizacji Pracy Biblioteki Szkolnej w czasie epidemii Covid 19.

Uczniowie klas 1-3 (biblioteka budynek ul. Jedności 35)

Dzieci korzystają z biblioteki samodzielnie ( Rodzic/opiekun czeka na dziecko na zewnątrz biblioteki szkolnej), wchodzą do biblioteki pojedynczo, mają maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz zachowują dystans.

Książki podaje wyłącznie Bibliotekarz, gdyż nie ma wolnego dostępu do półek i dzieci nie wybierają same książek z regałów.

Zwrócone książki muszą odbyć 3 dniową kwarantannę i nie mogą zostać wypożyczone od razu kolejnemu uczniowi.

Szczegółowy Regulamin korzystania z Biblioteki szkolnej w czasie pandemii Covid 19 zamieszczony jest poniżej.

Uczniowie klas 4-8 (biblioteka budynek ul. Przedwiośnie 2)

Ze względu na sytuację epidemiczną oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa uczniowie klas 4-8 mogą korzystać indywidualnie z biblioteki szkolnej na przerwach (lub przed i po lekcjach), tylko w wyznaczone dla poszczególnych klas dni tygodnia wg harmonogramu.

HARMONOGRAM UDOSTĘPNIANIA ZBIORÓW DLA POSZCZEGÓLNYCH KLAS

Zgodnie z Regulaminem Organizacji Pracy Biblioteki Szkolnej w czasie epidemii Covid 19 uczniowie wchodzą do biblioteki pojedynczo, mają maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz zachowują dystans.

Książki podaje wyłącznie Bibliotekarz, gdyż nie ma wolnego dostępu do półek. Z korzystania wyłączony jest także sprzęt biblioteczny wspólnego użytku ( komputery, drukarki itp.) oraz czytelnia.

W razie pilnych potrzeb w uzasadnionych przypadkach wypożyczanie może mieć miejsce w innym dniu i w dogodnym dla ucznia terminie / po wcześniejszym zgłoszeniu bibliotekarzowi.

Organizacja pracy Biblioteki Szkolnej w okresie epidemii - rok szkolny 2020/21

KSIĘGOZBIÓR

W naszej bibliotece znaleźć możesz wiele interesujących książek (ok. 16 000 egzemplarzy) przeznaczonych dla dzieci młodszych i starszych oraz nauczycieli. Jeśli chcesz się przygotować do lekcji, dowiedzieć czegoś ciekawego lub przenieść do krainy baśni czy przygody, to koniecznie nas odwiedź. Zawsze znajdziemy dla ciebie coś interesującego, gdyż gromadzimy:

•  Lektury szkolne
  • Bajki, baśnie i wierszyki
  • Książki o otaczającym nas świecie
  • Książki przygodowe i fantastyczne
  • Książki obyczajowe dla dziewcząt
  • Książki historyczne
  • Książki przyrodnicze i geograficzne
  • Książki popularnonaukowe dla młodszych i starszych uczniów
  • Albumy, słowniki, encyklopedie
  • Poradniki, przewodniki
  • Literaturę metodyczną dla nauczycieli
  • Dokumenty dźwiękowe, audiobooki

Gdy nie jesteś zdecydowany nasze propozycje możesz znaleźć w KĄCIKU CIEKAWEJ KSIĄŻKI, do którego masz swobodny dostęp i sam możesz sobie wybrać coś dla siebie. Interesujące książki o różnej tematyce prezentowane są także na naszych wystawach i gazetkach ściennych na terenie biblioteki szkolnej i szkoły. Wystawki i gazetki znajdziesz w holu przed biblioteką i na parterze szkoły  oraz w bibliotece w postaci ekspozycji "Warto mnie przeczytać”.

Do stałych form pracy biblioteki szkolnej należą

• Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników,
• Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych,
• Obchody Dnia Patrona Szkoły
• Impreza dla młodszych uczniów z okazji Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia
• Obchody Majowych Dni Biblioteki Szkolnej,
• Wystawki tematyczne książek, gazetki ścienne, konkursy czytelnicze, literackie, plastyczne.

NASZA BIBLIOTEKA SZKOLNA MA SWOICH ASYSTENTÓW
W bibliotece jest zawsze mnóstwo pracy, a pomoc uczniów jest wprost nieoceniona! Dlatego nasza Biblioteka ma swoich Asystentów.

Asystentem może zastać:
• każdy uczeń od klasy V do VII, kto kocha bibliotekę,
• jest odpowiedzialny i obowiązkowy,
• wzorowo zachowuje się w szkole.

Co może robić Asystent?
• pomagać w wypożyczaniu książek innym czytelnikom
• pomagać w doborze lektury
• pomagać w drobnych pracach technicznych w bibliotece