^ Back to Top
facebook

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Żeromskiego w Gliwicach

BIP

Login Form

Ocalić od zapomnienia...

Ocalić od zapomnienia... 

Mija kolejny rok realizacji innowacji pedagogicznej pod tym tytułem. Zważywszy na okoliczności wywołane pandemią, przybrała ona zupełnie inną niż dotychczas formę. Nie mogło być stacjonarnie, było online.
Mimo nowej formy cele przyświecały wciąż te same:
- wychowanie dzieci do wartości prawdy, dobra, szacunku dla człowieka, jego szeroko pojętej inności, odrębności, 
- kształtowanie postaw opartych o wzajemny szacunek, przyjaźń, tolerancję,
- rozwijanie wrażliwości i niebycia obojętnym,
- zaznajamianie z tematyką Holocaustu i budowanie pamięci o tym, co było...
W ramach innowacji nasza szkoła brała udział w różnych przedsięwzięciach. Oto one:
- ogólnopolski projekt zdalny „Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w Auschwitz”, połączony z wizytą studyjną w Muzeum Auschwitz- Birkenau,
- II edycja - Międzynarodowy Projekt „Krokus”,
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu i przyłączenie się do globalnej akcji #weremember,
- ogólnopolski projekt Niezapomniani,
- spotkanie ze świadkiem historii, P. Moniką Goldwasser,
- udział w warsztatach antydyskryminacyjnych „Jak pięknie się różnić?” i „Dylematy młodych”, organizowanych przez Muzeum Polin,
- ogólnopolska akcja społeczno- edukacyjna „Żonkile” (II edycja).

„Łączyła ich Niepodległa. Obywatele II RP w Auschwitz”

to projekt realizowany przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Składały się na niego: udział uczniów w warsztatach, podczas których mieli możliwość zapoznania się z indywidualnymi losami osób więzionych w KL Auschwitz, a także studyjna wizyta online w Muzeum Auschwitz- Birkenau, będąca niezapomnianym przeżyciem dla uczniów.
 • 20201124_090315
 • 20201124_090445
 • 20201124_090532
 • 20201124_092846
 • 20210126_232251

Simple Image Gallery Extended

Projekt „Krokus”

Długo nie było wiadomo, czy ze względu na covidowe okoliczności realizacja tego międzynarodowego projektu dojdzie do skutku. Ale doszła... Pod koniec października szkoła otrzymała od polskiego koordynatora projektu - Muzeum Żydowskiego „Galicja” cebulki żółtych krokusów- symbol pamięci o żydowskich i innych dziecięcych ofiarach Holocaustu.
Tym razem sam nauczyciel- opiekun projektu wraz z Panem Franciszkiem, doskonałym znawcą ziemi i kwiatów sadzili krokusy. Było inaczej. Pusto i cicho, bo bez dzieci...
Nasz żywy pomnik pamięci na szkolnym patio żyje, rozwija się... pojawiła się tam również figura (wykonana przez szkolnego konserwatora, Pana Franciszka) - symbol kultury i religii żydowskiej - sześcioramienna gwiazda Dawida. To również nasz- współczesnych mieszkańców Gliwic- symbol pamięci o tym, że kultura żydowska była kiedyś częścią kultury polskiej, współtworzyła ją i nie wolno tego zapomnieć.
W jego ramach dzieci z kl. VIII uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych i antydyskryminacyjnych organizowanych przez Muzeum Polin.

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Simple Image Gallery Extended

Spotkanie ze świadkiem historii, P. Moniką Goldwasser

8 kwietnia dziewczęta z 8 A (autorki fimu do projektu Niezapomniani) miały zaszczyt wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu online z Ocaloną z Holocaustu. Była nią Pani Monika Goldwasser- córka Adama i Salomei Goldwasser, ocalona z Zagłady przez polską rodzinę, Annę i Maksymiliana Kamińskich. Więcej: https://sztetl.org.pl/pl/historia-mowiona/182507-monika-goldwasser
 Wydarzenie to odbyło się w ramach obchodów Dnia Pamięci o Holokauście- Yom HaShoah. Jego organizatorem było Żydowskie Muzeum „Galicja”. Uczestniczyli w nim nauczyciele i uczniowie z Polski i Stanów Zjednoczonych. Losy Moniki Goldawsser oprócz tego, że stanowią gotowy scenariusz filmowy, to przede wszystkim pokazują niezwykłą opowieść kobiety poszukującej swoich korzeni, tożsamości, to również opowieść o poświęceniu i bezinteresownym ryzyku.

 

 

 

EFS
Szkoła bez przemocy
Szkoła z Klasą