^ Back to Top
facebook

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach

Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Żeromskiego w Gliwicach

BIP

Login Form

Bezpieczna szkoła

I. BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Zapewnienie bezpieczeństwa w sieci jest bardzo istotne. W ostatnim czasie znacząco wzrósł dostęp dzieci i młodzieży do Internetu. Niemal każdy młody człowiek korzysta z dostępnych na rynku technologii: telefony, tablety, laptopy, komputery. Tym bardziej kwestia bezpieczeństwa jest dla nas priorytetem by nauczyć jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Internet pomyślany jako narzędzie do pracy, komunikacji i baza danych ewoluował do rangi alternatywnego świata – przestrzeń wirtualna stała się płaszczyzną dla poważnych działań biznesowych,  obrotu pieniędzmi , intensywnych kontaktów międzyludzkich, uprawiania hobby, edukacji, komunikowania się z administracją publiczną i zapewniania sobie rozrywki… Wymieniać można w nieskończoność. Bogactwo korzyści czerpanych z Sieci przez miliardy mieszkańców naszego globu przekłada się na równie liczne zagrożenia.

Nie umniejszając olbrzymiej dodatniej roli pełnionej przez Internet trzeba mieć świadomość ryzyka, jakie niesie beztroskie korzystanie z Sieci. Szczególnie w przypadku, gdy użytkownikiem są najmłodsi – i najbardziej bezbronni.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest 8 lutego 2022. z inicjatywy Unii Europejskiej od 2004 roku.

Od kilku lat przekroczył już granice Europy i dotarł do ponad 150 krajów. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci.

Pandemia koronawirusa wymusiła na nas m.in. pracę zdalną i naukę online. Przed komputerami
i ekranami tabletów spędzamy teraz jeszcze więcej czasu niż przedtem. Jak wobec tego zadbać o higienę cyfrową, abyśmy po ustąpieniu obecnej pandemii nie stanęli w obliczu kolejnego masowego problemu – siecio- i fonoholizmu? 

 

Wynikająca z epidemii COVID-19 akcja #zostanwdomu  to czas aktywnego i częstszego niż zwykle korzystania z Internetu. Z tą aktywnością wiąże się możliwość zdalnych zakupów czy kontaktu z bliskimi i znajomymi, ale to także doskonała przestrzeń dla funkcjonowania oszustów. Dlatego trzeba pamiętać aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, przede wszystkim kierując się zasadą ograniczonego zaufania. Bowiem tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co znajduje się w Internecie, pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.

 

10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu:

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego,

2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,

3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci,

4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail,

5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć,

6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych,

7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr,

8. Czytaj regulaminy,

9. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz, ma zabezpieczenie SSL,

10. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

 

Najlepszą ochroną dla dziecka są właściwie ukształtowane postawy: wiedza, czemu ma służyć Internet, że surfowanie po Sieci jest tylko jedną z wielu form aktywności, umiejętność odróżnienia wartościowych treści od internetowych śmieci, instynkt samozachowawczy w kontaktach z obcymi ludźmi. Świadomość zagrożeń potencjalnie płynących z Sieci jest wciąż niska i to na rodzicach ciąży obowiązek pokazania, jak  korzystać z tego narzędzia. Dorośli użytkownicy bywają niestety równie naiwni, a dodatkowo narażeni są na inne niebezpieczeństwa: związane z działalnością zawodową, poszukiwaniem partnera, dokonywaniem przelewów, zakupów, uczestnictwa w aukcjach oraz korzystania ze zbyt łatwo dostępnego nielegalnego oprogramowania. Rozwaga dorosłych jest najlepszym wzorcem dla dzieci i odwrotnie – brak rozwagi zniweczy wszelkie dydaktyczne działania (żadne dziecko nie będzie słuchać o szkodliwości całonocnego przesiadywania przed monitorem, jeśli rodzić robi dokładnie to samo…).

Poradnik Bezpiecznego Korzystania z Internetu

W sytuacji zagrożeń skorzystaj  ze strony www.dyzurnet.pl

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100

 

Wychodząc naprzeciwko zachęcamy do skorzystania z przygotowanych stron zawierających gotowe rozwiązania i propozycje działań oraz bezpłatnego udziału w szkoleniach, konferencjach, webinarach.

   https://www.saferinternet.pl/dbi/konferencja-dbi.html 

2.          https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html

3.          https://www.szkolazklasa.org.pl/konferencja-asow-internetu-zapraszamy/

 

Polecamy strony internetowe związane z bezpieczeństwem w sieci:

https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/promujemy-bezpieczenstwo-w-sieci/materialy-5/

https://www.saferinternet.pl/

https://asyinternetu.szkolazklasa.org.pl/

 

Nasza szkoła podejmuje różnorodne działania profilaktyczne mające na celu zapewnienie uczniom bezpieczeństwa. Każdego roku bierzemy udział w organizacji Dnia Bezpiecznego Internetu. Zachęcamy do zapoznania i skorzystania z propozycji przygotowanych zarówno dla rodziców, opiekunów jak również uczniów.

Bezpieczny Internet

Bezpiecznie w sieci

Bezpiecznie w sieci

Cyberprzemoc

 

EFS
Szkoła bez przemocy
Szkoła z Klasą